Říp

MěstoRoudnice nad Labem
KrajÚstecký kraj
Začátek trasyParkoviště Rovné
Konec trasyRotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha
Vzdálenost2 km
Povrch trasyasfalt, lesní cesta, kamení
Vhodné proNW, kočárky
RestauraceChata Říp
Obtížnost7
Čas20
Průměrné tempo20:32 min/km
Stoupání54 m
Mapy.czlink
Garminconnect.comlink

Povídá se, že správný Čech a Češka by měli aspoň jednou za život svůj výstup na horu absolvovat a pokochat se okolní krásou. Většina si už svou cestu na vrchol nad Polabskou nížinou odbyla během školního výletu, ale možná až časem vám přijde cesta za symbolem Čech zajímavější a prostě si dáte trasu ještě jednou a víc si užijete impozantních výhledů z vrcholu.

Ačkoliv se v okolí žádný z větších kopců nenalézá, strmý výstup na horu Říp vám vše vynahradí a pořádně se zapotíte. Netrénované nohy mohou mít problém se vůbec na vrchol dostat. Raději tedy volte pozvolnější tempo a dopřejte si více času – nemusíte trhat rekordy v čase výstupu. Čedičová hora s příměsí magnetitu ční do výšky 456 metrů nad mořem. Okolí zaplňuje úrodný rovinatý kraj, sem tam zlehka zvlněný. Říp zahlédnete z vrcholů na cestách Krkonošemi, Doupovskými horami a výšinami Českého středohoří.

Hora vznikla sopečnou činností během třetihorní doby. Památná hora Říp má tvar homole. Jedná se o vyvřelou horu – kupu a stolovou horu. Les byl v minulosti na Řípu vysázen, ale byly i doby, kdy svahy pokrývaly hustší lesy než v současnosti. K zalesnění svahů kopce došlo po roce 1879 a díky nákladnému vysazování tady rostly jasany, duby, buky, javory a břízy.

Na Řípu máte k dispozici hned několik vyhlídek na krajiny v okolí – celkem čtyři. Navštívit můžete rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha nebo turistickou chatu, která tady stojí od roku 1907.

Zdroj: https://horarip.eu/

Hodnocení
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This